החוג לשפה וספרות גרמנית

תמונה של פרופ' ויויאן ליסקה

פרופ' ויויאן ליסקה

שעות קבלה: בתיאום מראש

קרא עוד
פרופ' ויויאן ליסקה היא מרצה לספרות גרמנית וראשת המכון ללימודי יהדות באוניברסיטת אנטוורפן, בלגיה. מאז 2013 היא מכהנת גם כפרופסור אורח מיוחד בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית בירושלים. היא כתבה רבות על תיאוריית הספרות, מודרניזם גרמני וסופרים והוגים יהודים-גרמנים. כמה מספריה האחרונים הם Giorgio Agambens leerer Messianismus (2008, תורגם לעברית ב-2010 בכותרת המשיחיות הריקה של ג'ורג'יו אגמבן), When Kafka Says We: Uncommon Communities in German-Jewish Literature (2008), ו- Fremde Gemeinschaft: Deutsch-jüdische Literatur der Moderne (2011). היא השתתפה בעריכתם של ספרים רבים, ביניהם פרסום בן שני כרכים בהוצאת ICLA בשם Modernism (יחד עם Astradur Eysteinsson, 2007), שזכה בפרס האגודה למחקרים מודרניסטיים ב-2008; Contemporary Jewish Writing in Europe: A Guide (יחד עם Thomas Nolden, 2007); Theodor Herzl between Europe and Zion (יחד עם Mark Gelber, 2007); What does the Veil Know? (יחד עם Eva Meyer, 2009); The German-Jewish Experience Revisited (יחד עם Steven Aschheim, 2015); ו-Kafka and Universalism (יחד עם Arthur Cools, 2016). ליסקה היא העורכת של סדרת הספרים “Perspectives on Jewish Texts and Contexts” (בהוצאת De Gruyter, ברלין), והשתתפה בעריכת ה-Yearbook of the Society for European-Jewish Literature ובעריכת כתב העת Arcadia: International Journal for Literary Studies. ב-2012 הוענק לה צלב הכבוד למדעים ואמנויות מטעם הרפובליקה של אוסטריה.

קראו פחות
תמונה של פרופ' כריסטוף שמידט

פרופ' כריסטוף שמידט

שעת קבלה: יום שלישי 9:30-10:30 חדר 7730.

קרא עוד
פרופסור כריסטוף שמידט נולד ב1956 בהלסינקי, פינלנד. הוא כתב דוקטורת על הפילוסופיה והתיאוריה האסטטית של תיאודור אדורנו ("ההרמנויטיקה של ההלם"). מאז 1995 הוא מלמד במחלקה לספרות גרמנית באוניברסיטה העברית. שמידט מעוניין בשאלות שקשורות למשמעות החילון והתרבות המודרנית ובהקשר הזה בבעיה של התיאולוגיה הפוליטית היחס של הספרות והפילוסופיה לתיאולוגיה. ספרו "צו הכפירה" (2000) דן בלידת של מדעי התרבות בגרמניה בתחילת המאה ה- 19 ותרגומם לשיח של התיאולוגיה הפוליטית בהקשר התרבות היהודית והגרמית. "האפוקליפסה של הסובייקט" (2003) עוסק בדמותו של משורר הדאדא, הוגו בל, ופנייתו למיסטיקה והתיאולוגיה פוליטית הקתולית. "השעה התיאו-פוליטית" (2009) מבקש שמידט לשחזר תגובות גרמניות ויהודיות לתרבות החילונית המודרנית אחרי שנות ה20 במאה הקודמת (קסירר, מרטין בובר, וולטר בנימין, קרל שמיט יעקוב טאובס). "ישראל והרוחות" (2016) דן ביחס של תנועת הסטודנטים בגרמניה של 68 לשואה ומנתח את הפילוסופיה והספרות של גיבוריה.
שמידט לימד באוניברסיטאות של טיבינגן, גיסן וברלין (גרמניה) ולויבן (בלגיה), הוא יהיה פרופסור אורח באוניברסיטת ייל בשנה הבאה. מאז 2011 הוא גם בחוג לפילוסופיה והחוג לדת השוואתית.

קראו פחות